piątek, 20 czerwca 2014

Oczyszczenie - Sofi Oksanen"Oczyszczenie" - Sofi Oksanen
Wydawnictwo: Świat Książki
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Liczba stron: 336

Rok wydania: 2010
Język wydania: polski


" Estonia, lata 90. Stara kobieta Aliije znajduje na swym podwórku młodą, przerażoną i pobitą Rosjankę Zarę, która twierdzi, że ucieka przed mężem. Nieufna Aliije zabiera ją do domu. Obie próbują się „wybadać”, klucząc i kłamiąc. Bo obie mają wiele do ukrycia. Tylko my, czytelnicy, poznamy prawdę o dwóch kobietach, uwikłanych w tajemnice zbrodni, namiętności i marzeń o szczęściu...
Pełna emocji, sugestywna powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w czasach chaosu tuż po rozpadzie ZSRR, gdy „możliwe było absolutnie wszystko – nawet to, czego człowiek nie potrafił sobie wyobrazić”."Z początku byłam nastawiona do niej sceptycznie. Bo cóż ciekawego może być w przeszłości, w małej estońskiej wsi? Jakże się myliłam! "Oczyszczenie" jest pisane z dwóch perspektyw - Aliide i Zary.
Estonka Allide znajduje pod swoim domem młodą dziewczynę – Zarę. Jest w stosunku do niej podejrzliwa. Nie wie czego Zara od niej chce. Wierzy jej zapewnieniom dotyczącym ucieczki przed mężem, a mimo to wciąż szuka spisku. Czego się boi Allide? Co ukrywa?
Książkę mimo, że jest przeogromnie ciekawa nie czyta się łatwo. Jest specyficzna i ….trudna. Nie trudna językiem, lecz tematem.
 „Oczyszczenie” to dwa portrety psychologiczne dwóch kobiet, których z pozoru nic nie łączy, prócz mrocznej przeszłości. Obie zostały skrzywdzone przez los, obie mają coś do ukrycia...
W książce przeplatają się dwa okresy – teraźniejszość, w której żyje Zara i przeszłość o której nie może zapomnieć Allide. To ciekawa i wciągająca powieść. Najbardziej zastanawiające w tej książce jest dla mnie postępowanie Allide, która mimo wszystko nie żałowała swego uczynku. Być może tęskniła za siostrą, co nie zmienia faktu, że nie chciała jej widzieć, nie miała wyrzutów sumienia i wciąż czuła się pokrzywdzona.
Zakończenie książki jest zastanawiające. Nie wyjaśnia spraw pomiędzy kobietami, jakby zostawiało autorce furtkę na przyszłość.
Książka porusza serce, naprawdę polecam!
Ocena: 6/6